Wszystkich Świętych

niedziela 01.11.2020

Ogłoszenia na Uroczystość Wszystkich Świętych

1. Dziś nie odbędzie się procesja na cmentarz. Cmentarze są zamknięte od soboty do jutra. Wypominki jednorazowe bada czytane przed każdą Mszy dziś i jutro.
  2. W poniedziałek przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. jak w niedziele. Wspominamy i modlimy się za naszych najbliższych. My, Kościół pielgrzymujący do nieba pamiętamy i modlimy się za naszych bliskich zmarłych, może przebywających w czyśćcu. Tylko przez modlitwę za zmarłych, możemy pomóc im w dostaniu się do nieba. Taca z dnia jutrzejszego jest przeznaczona na opłatę za śmieci za dodatkowy duży kontener.
  3. W środę mamy wspomnienie Karola Boromeusza, bpa oraz nowennę do MB Nieustającej Pomocy przed Mszą św.
  4. W I Czwartek listopada, 5 listopada, po Mszy św., zjednoczymy się w naszych świątyniach na kapłańskiej adoracji Najświętszego Sakramentu. Do adoracji dołączymy modlitwę za wszystkich kapłanów naszej Diecezji. Adorację zakończymy Litanią do Chrystusa Kapłana i Ofiary oraz Apelem.
  5. W I piątek spowiedź przed Mszą św o 16.30. Przypominam dzieciom, które realizują I piątki miesiąca. Rodzice, proszę abyście o tym pamiętali.
  6. W I sobotę przypada święto, rocznica poświęcenia bazyliki laterańskiej. MB poświęcamy ten dzień i modlitwy zanosimy przez Jej wstawiennictwo.
  7. Intencje mszalne
  8. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym o czyśćcu, który jest przejawem miłosierdzia Bożego i o duszach w czyśćcu, którym możemy pomóc naszą modlitwą a także o założycielu Rycerzy Kolumba, którego biografia jest fascynującą historią pokonywania życiowych przeszkód i przekuwania ich w służbę innym.
  9. Dotychczas było tak, że przez 7 pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu mogliśmy ofiarować wielki dar - odpust zupełny. W tym roku ze względu na koronawirusa Ojciec św., Franciszek wydłużył ten czas na cały miesiąc listopad. Co należy uczynić, aby ofiarować konkretnej osobie zmarłej odpust zupełny? Należy:
  • Wzbudzić intencję jego otrzymania.
  • Być w stanie łaski uświęcającej.
  • Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
  • Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
  • Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
  1. W czwartek odbyło się spotkanie konserwatorskie na którym byłem obecny telefonicznie ze względu na izolację. W tym tygodniu rozpoczynamy składanie ołtarza w naszym Kościele, które zakończy się 15.11.2020. Polecam nasze prace waszej trosce i wsparciu przez ofiary, które potrzebujemy na ten cel.
  2. W przyszłą niedzielę zbiórka na Kościół prześladowany.
  3. Dziękuję za pomoc w zagrabieniu liści wokół Kościoła Panu Kościelnemu i wszystkim, którzy pomagali.
  4. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia… i dar modlitwy: Pod Twoją obronę…
  5. Drodzy Siostry i Bracia!

"Święć się imię Twoje" – te słowa Modlitwy Pańskiej idą z nami od dzieciństwa. Wypowiadając tę modlitwę prosimy o to, aby osoba Pana Boga była traktowana przez nas i wszystkich ludzi jako święta. „Od naszego życia i od naszej modlitwy zależy nierozłącznie to, czy imię Boże będzie święcone wśród narodów” (KKK, 2814) – uczy nas Katechizm Kościoła Katolickiego.

Modlitwa ta uczy nas i zobowiązuje do szacunku dla wszystkiego, co jest święte. Najświętsza jest Eucharystia. Święty jest każdy Sakrament. Święty jest Krzyż, figury i obrazy świętych. Święta jest – jak sama nazwa wskazuje – każda świątynia. Dlatego też protestujemy przeciwko profanacjom naszych świątyń.

Św. Jan Paweł II bardzo często mówił także o świętości życia ludzkiego.

Podczas jednej z audiencji (16 października 2000 roku) Ojciec Święty Jan Paweł II mówił do Polaków: „Przy tej okazji pragnę wyrazić moje uznanie tym wszystkim, którzy włączają się w dzieło budowania «kultury życia» i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem, własnym sumieniem i narodem bronią ludzkiego życia, bronią godności małżeństwa i rodziny. Im wszystkim i wam tu obecnym mówię: nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo, wielka misja, jaką Opatrzność wam powierzyła. Dziękuję wam z całego serca za tę postawę i za to, co czynicie”. Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał: „Stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane”.

W tym trudnym dla naszej Ojczyzny momencie pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy żyją słowami modlitwy „Ojcze nasz”. Dziękuję za odważne wyznanie wiary, które wyraża się także przez poszanowanie tego, co święte. Dziękuję rodzicom, którzy uczą dzieci szacunku dla miejsc świętych, szczególnie świątyni, Krzyża, figur i obrazów przedstawiających Chrystusa, Matkę Bożą i świętych. Dziękuję rodzicom, służbie zdrowia i politykom odważnie broniącym świętości życia. Chciałbym w tym momencie zacytować słowa Świętego Piotra, Pierwszego Papieża: „Wam zatem, którzy wierzycie, cześć” (1 P 2,7).

Wydarzenia ostatnich dni pokazują, jak bardzo ważna jest kultura kontaktu, rozmowy, dialogu i dyskusji. Bardzo bolesne jest to, że w ważnych sprawach posługujemy się agresją, wulgaryzmami i „językiem nienawiści”.

Bardzo proszę wszystkich wierzących o modlitwę, szczególnie różańcową, w intencji naszej Ojczyzny, abyśmy wszyscy realizowali zadania wynikające z modlitwy: „Święć się imię Twoje”.

+ Henryk Tomasik

Biskup Radomski