XXVIII Niedziela zwykła

niedziela 10.10.2021

Ogłoszenia na XXVIII Niedzielę Zwykłą

Z kalendarza liturgicznego:

1. Dziś Dzień Papieski. Po mszach zbiórka do puszek na Stypendia dzieci i młodzieży Dzieła Tysiąclecia.
  2. W poniedziałek przypada wspomnienie  św. Jana XXIII, papieża.
  3. We wtorek zaś bł. Jana Beyzyma, prezbitera.
  4. W środę wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera. Przed Mszą nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
  5. W czwartek wspomnienie św. Małgorzaty Alacoque, dziewicy. Tego dnia pomodlimy się za nauczycieli naszej Szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
  6. W piątek przypada wspomnienie św. Teresy od Jezusa.
  7. W sobotę zaś św. Jadwigi Śląskiej, wspomnienie.
  8. Przyszła niedziela jest niedzielą misyjną. Po mszy zbiórka do puszek na misje.
  9. Intencje mszalne
  10. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in. o odradzającym się w Kościele stanie dziewic konsekrowanych oraz o rozpoczynającym się w Rzymie Synodzie Biskupów, który będzie przebiegał inaczej niż dotychczasowe.
  11. Cieszę się Waszą obecnością na nabożeństwach różańcowych o 17.30. MB chce Was widzieć z różańcem w ręku. W swoich objawieniach /tak jak w  Medjugorie, Fatimie czy Lourdes/ prosi, żeby codziennie przerywać swoje obowiązki i odmawiać różaniec o pokój na świecie. A zatem w tym tygodniu zapraszam na różaniec w szczególny sposób mieszkańców wiosek:
        • W poniedziałek - Reczków Nowy
        • We wtorek - Józefów Stary
        • W środę - Faliszew
        • W czwartek - Wólka Skotnicka
        • W Piątek - Wacławów
        • W Sobotę - Skotniki
        • Dzieci ze Szkoły Podstawowej przychodzą codziennie!
  12. Dzisiaj, w Niedzielę Papieską, dziękuję Pani Marii Sztandera za opiekę nad Figurą Jana Pawła II, zapalanie świec i modlitwę przez wstawiennictwo świętego w jej i naszych intencjach.
  13. Najbliższe tygodnie będą czasem porządkowania grobów naszych bliskich na cmentarzach. To wyraz szczególnej troski o groby rodzinne, pamięci o wszystkich zmarłych, a przede wszystkim wyraz naszej wiary. Wiemy, że dla chrześcijanina najistotniejsze znaczenie ma modlitwa za zmarłych i pomoc w osiągnięciu zbawienia naszym siostrom i braciom, którzy odeszli do wieczności. Pamiętamy także, iż groby są miejscem szczególnego poszanowania a prawo kanoniczne i państwowe chronią miejsca spoczynku zmarłych. Dbając o groby musimy jednak pamiętać o konsekwencjach naszych czynów dla otoczenia, dla przyrody i dla świata. Potrzeba refleksji, że nawet skromne działania mają wpływ na dobro powierzone człowiekowi przez Boga, także na naszą ziemię. Nasz styl życia, codzienne zachowanie decyduje często o degradacji środowiska naturalnego, marnowaniu żywności czy energii. Przyczynia się też do chorób i utraty zdrowia a nawet życia bliźnich. Papież Franciszek, zaznaczył w encyklice „Laudato si” (24.05.2015): Musimy ponownie odczuć, że potrzebujemy siebie nawzajem, że jesteśmy odpowiedzialni za innych i za świat”, oraz jeszcze dobitniej: Jeśli ludzie zanieczyszczają Ziemię substancjami trującymi, to wszystko to są grzechy. Każdy wie, jak wiele odpadów wytwarzamy w domach i jako społeczeństwo… Niektórych nie da się pominąć, ale wiele z nich jest wynikiem nawyków, które możemy zmienić. Dlatego prosimy o odpowiedzialność i ograniczenie, a może wręcz rezygnację ze składania na cmentarzach sztucznych wiązanek i kwiatów. Ich wytworzenie a także utylizacja – recykling, obciążają środowisko. Rozpad – biodegradacja naturalnych wieńców czy kwiatów, jest znacznie prostszy i przyjaźniejszy przyrodzie. Wskazana jest także nasza rozwaga w doborze oraz ilości zapalanych zniczy, które chcemy by były znakiem modlitwy za zmarłych, ale nie powinny zatruwać powietrza, czy generować kolejnych ton śmieci. Zastanówmy się nad naszym działaniem już teraz, a nie dopiero we Wszystkich Świętych, czy w kolejne listopadowe dni, dziwiąc się, czy wręcz oburzając na widok przepełnionych pojemników i stert śmieci, bądź patrząc nie tylko na łuny ale i dym – smog nad cmentarzami. Troska o przyrodę oraz odpowiedzialne gospodarowanie materialne powinny być częścią stylu naszego życia. Jak stwierdza Papież Franciszek, musi się rodzić świadomość życia we wspólnym domu, który powierzył nam Bóg. Cmentarze są miejscem, gdzie możemy tę świadomość i współodpowiedzialność w jasny sposób wyrazić. Na naszym cmentarzu segregujemy śmieci i proszę o tym pamiętać i stosować te zasadę. Chcemy, aby było czysto. Poza tym proszę po raz kolejny i przypominam: nie wyrzucamy śmieci za parkan! Zamówiony jest też duży kontener na święta.
  14. Dziękuję 4 os. ze Skotnik za posprzątanie Kościoła. W przyszłą sobotę posprzątają kolejne rodziny ze Skotnik nr domów: 101, 102 i 103. Zapraszam. Godzinę sprzątania można uzgodnić telefonicznie.
  15. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia… i dar modlitwy: Pod Twoją obronę… ze słowem na serce: Dzięki różańcowi w serca zbolałe spływa balsam ukojenia, w duszach zrozpaczonych świta znowu promyk nadzieiśw. Maksymilian Maria Kolbe

niedziela 17.10.2021

niedziela 10.10.2021